پیوندهای مرتبط
اخبار > نخستین همایش اخلاق بالین کشور در جیرفت برگزار شد
 


٢٦٣٠نخستین همایش اخلاق بالین کشور در جیرفت برگزار شدبا حضور دبیر شورای عالی اخلاق پزشکی.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، دکتر علیرضا پارسا پور 29 فروردین ماه سالجاری در نخستین همایش اخلاق بالین کشور در جیرفت اظهار داشت: اهمیت این همایش این است که این نخستین همایشی است که در سطح مناطق آمایشی در حوزه اخلاق بالینی برگزار میشود، از سال گذشته وزارت بهداشت دستورالعمل تشکیل کمیته های اخلاق بالینی دانشگاهی، کمیته های ملی و کمیته های بیمارستانی را ابلاغ کرده است این حرکت جدی و جدیدی است که درحوزه اخلاق بالینی در حوزه سلامت می تواند ایجاد کند.
وی افزود: از جمله حرکتهای ارزشمند در حوزه اخلاق بالینی در سازمان نظام پزشکی ابلاغ راهنمای اخلاق بالینی است که در 13فصل و 140 بند به تصویب شورای عالی نظام پزشکی رسیده و در شورای عالی اخلاق پزشکی وزارت بهداشت هم به عنوان یک سند مقبول وزارت بهداشت مورد تاکید قرار گرفته است و به عنوان یک استاندارد اخلاق بالینی در سطح نظام سلامت میتواند مبنای داوریهای اخلاقی قرار بگیرد.
پارساپور تصریح کرد: این همایش که با حضور فعالان حوزه بالینی در کمیته های اخلاق بیمارستانی و دانشگاهی در منطقه آمایشی هشت است، آغاز خوبی است که مسائل و مشکلات خود را در این همایشها مطرح کنند و به راهکارهای مشترکی در این زمینه برسیم.
وی خاطرنشان کرد: هدف این است تا در سطح ملی و دانشگاهی مقوله اخلاق بالینی را بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند و به عنوان یک راهکار خروج از بسیاری از بن بستها، مشکلات و تنشهایی که ممکن است به ویژه در ایام اخیر که به لحاظ بودجه ای دچار هستیم مورد توجه باشد که توجه به کمیته های اخلاق بالینی میتواند این تنشها را  به حداقل ممکن برساند و در این زمینه گره گشا باشد.
دبیر شورای عالی اخلاق پزشکی کشور  ضمن تشکر از دانشگاه علوم پزشکی جیرفت برای میزبانی نخستین همایشی اخلاق بالینی در کشور گفت: همواره جایگاه  حرفه مندان در جامعه مبتنی بر اعتماد بوده است، یعنی اعتماد رکن رکین فعالیت حرفه مندان در جامعه بوده و دوام و قوام نظام سلامت هم بر حفظ و ارتقای این اعتماد است.
پارساپور عنوان داشت: ایجاد کمیته های اخلاق بالینی و استانداردهای رفتار حرفه ای در سطح جامعه از سوی نظام سلامت و سازمان نظام پزشکی این پیام را به جامعه میرساند که خود حرفه مندان نسبت به این موضع حساسیت لازم را دارند و فراتر از استانداردهای معمول جامعه نسبت به آن استانداردهای تعریف و تبیین میکنند که نسبت به آن پایبند خواهند بود و اگر تخلفی در این زمینه صورت بگیرد برخورد مناسب و متناسب با آن را داشته باشند این میتواند اعتمادی که در جامعه هست را ارتقا دهد و مشکلاتی که در اثر ناهماهنگی و یا ناآگاهی و سوتفاهم پیش بیاید را برطرف کند.
وی خاطرنشان کرد: در کار پزشک اصل خدمت به مردم است و در تجویز پزشک باید منافع بیمار در اولویت باشد و انتقال این پیام به بیمار نیازمند توانمندی است.

مشاهده گزارش تصویری همایش در لینک:

http://www.jmu.ac.ir/fa/ndt/11479/%D9%87%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A7%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%AC%DB%8C%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2

٠٩:١٥شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٨904


خروج
Copyright © 2010-jmu.ac.ir . All rights reserved