پیوندهای مرتبط
اخبار > لزوم فرهنگسازی برای پیشگیری از شیوع کرونا در جامعه
 


٢٩٥٢لزوم فرهنگسازی برای پیشگیری از شیوع کرونا در جامعهرئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: .

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، دکتر اصغرمکار در جلسه تحلیل وضعیت بیماری کرونا در جنوب کرمان ضمن تبریک ولادت با سعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) اظهار داشت: سال 98سال پر فراز و نشیبی برای نظام جمهوری اسلامی در حوزه سلامت بود اما علیرغم مشکلات متعددی که توسط دشمنان این نظام و انقلاب برای کشور طراحی شد ما توانسیتم خدمات قابل قبولی رو حداقل به مردم خوبمان ارائه کنیم.

وی افزود: یکی از کارهایی که سال گذشته خوشبختانه در همین شرایط هم انجام شد بحث تکمیل و تجهیز بیمارستان های منطقه استان کرمان از بیمارستان امام خمینی جیرفت که در واقع بیمارستان بزرگ و ارجاعی ما هست و بیمارستان 12 فروردین و بیمارستان های شهرستان های جنوبی بود.

مکارم تصریح کرد: خوشبختانه امکانات ضروری خوبی را توانستیم در طول سال خریداری کنیم و با رایزنی هایی که با همکاری نمایندگان دانشگاه منابعی را به سمت دانشگاه جنوب داشته باشیم به طوری که ما جز معدود دانشگاه هایی هستیم که تقریبا تمامی بدهی های  پرسنلی و شرکتی و هزینه ای  را به جز بخشی از کارانه ای که مربوط به صرفه جویی اعتبارات است صفر کنیم ما جز معدود دانشگاه هایی هستیم که در سطح کشور در این مرحله توانستیم  حتی بدهی دارویی که معمولا در دانشگاه ها حرف از عقب افتادگی هفت ماه و هشت ماه هست ما تا پایان سال ۹۸  خوشبختانه تسویه کنیم.

20پروژه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت آماده افتتاح

وی با بیان اینکه ۶۰ پروژه دانشگاه در حال احداث داریم که ۲۰ پروژه قرار بود با حضور وزیر بهداشت افتتاح شود که بحث کرونا اتفاق افتاد و رفت و آمدها محدود شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۵ هزار مترمربع پروژه آماده افتتاح داریم که ۱۰ هزار آن با حدود ۸۰ تخت ال دی ار می باشد، شاید نزدیک ۶ هزار متر مربع پروژه داریم که معادل با یک بیمارستان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: کلینیک شهرستان کهنوج،ساختمان پزشکان کهنوج،ساختمات اداری شبکه فاریاب که صد در صد آماده بهره برداری استاز بزرگترین این پروژه ها هستند که در حال حاضر حدود ۲۰ پروژه قابل افتتاح است که قبل از آغاز مجلس بعدی انشالله با حضور وزیر بهداشت پروژه ها را به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح میکنیم.

مکارم با اشاره به اقدامات خوب دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در اجرای بسیج کنترل و مبارزه با فشار خون در جنوب کرمان که جزو هفت دانشگاه برتر کشور شدیم با عملکرد خیلی خوب معرفی و تشویق شدیم، بیان داشت: ما یکی از مناطق آندمیک مالاریا هستیم با توجه به بارندگی زمینه انتقال مالاریا فراهم است تا الان خوشبختانه مورد مثبتی نداشتیم رودبار هم منطقه خطر ماهست ما در طول این سه مورد سیل واگیری جدید نداشتیم و این نشانه قدرت سیستم بهداشتی ما است که با هوشیاری در حوزه سلامت پیشگیری کردیم و موردی مثل حصبه وبا نداشتیم.

جذب 12میلیارد اعتبار برای دانشگاه در بحث کرونا

وی تصریح کرد: بحث کرونا جدای از معضلات حسناتی هم داشت یک بخشی از آن کمک کرد که ما با همکاری نمایندگان منطقه در مجلس شورای اسلامی حدود12 میلیارد تومان اعتبار جذب کردیم به غیر تجهیزاتی که گرفتیم و با راه اندازی دفتر نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در وزارت توانستیم تجهیزات بهداشتی و درمانی از وزارت بگیریم.

مکارم با اشاره به وضعیت جنوب کرمان در شیوع کرونا اظهار داشت: شانس بزرگی که ما در جهان داریم وجود مقام معظم رهبری است که همواره پشتیبان ما در برنامه های مختلف بودند، بحث مشارکت و مداخله کارشناسی ایشان بی نظیر بود و مردم هم همکاری خوبی داشتند، کشاورزان کولاک کردند با امکانات سم پاشی بدون هیچ گونه چشم داشتی منابع شان را در اختیار گذاشتند همت مردم جنوب بالا بود 30 کارگاه تولید ماسک راه اندازی شد، هرکس به اندازه توان خود کمک کرد و فرمانداران، بسیج، ائمه جمعه و شهرداران بی نظیر بود.

وی با اشاره به وضعیت بیماری کووید19 در جنوب کرمان عنوان داشت: از 793 مورد 737 مورد ترخیص شدند  از744 نمونه ای که گرفتیم تا الان ۶۳۸ مورد منفی بوده و ۷۳ مورد مثبت داشتیم که علیرغم اینکه ما فکر میکردیم یک یا سه درصده الان حدود شش تا هفت درصد مرگ میر داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت تصریح کرد: در طول دو سه روز اخیر جلسات متعددی داشتیم عده ای اعتراض دارند چرا  بازارها بازگشائی شد، اصحاب رسانه باید بدانید اقتصاد ما اقتصاد شکست نا پذیری نیست اقتصاد ضعیفی است که دولت هم شاید توان اداره این را ندارد و تقریبا متوسطی که دنیا هم در بحث قرنطینه سخت گیری کرده ماهم انجام داده ایم ولی اقتصاد ما توان ادامه این وضع را نداشت بهرحال وزارت بهداشت اصناف رو طبقه بندی کرد و بدون برنامه همه چیز را عادی نکرد، هنوز بعضی مشاغل پر خطر آزاد نشده اند.

مطب هائی که نکات بهداشتی و فاصله گذاری را رعایت نکنند، تعطیل میشوند

مکارم گفت: ملاکی که در حال حاضر مهم است، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است، کرونا تمام نشده مثل آنفولانزا میتواند در طول سال وجود داشته باشد در یک دوره ای از سال کمتر حضور دارد یک دوره بیشتر تنها راهی که وجود دارد این است که همت مردم برای فاصله گذاری هوشمند رعایت شود.

شما اصحاب رسانه در زمینه فرهنگسازی برای فاصله گذاری هوشمند کار کنید باید به گوش همگان برسانید که کارمندان اداری رعایت کنند در ادارات باید سطوح را ضدعفونی و حفاظت کنند و باید ماسک را به عنوان فرهنگ جا بیندازیم اگر کنترل کنند هیچ اتفاقی نمی افتد.

 سیاست بعدی ما اضافه کردن موارد سرپایی است، کسی بیمار شد از خانواده اش هم نمونه میگیرند تب معمولی هم داشت نمونه گیری میشود این از نظر بیمار یابی به نفع ماست ولی امار را بالا می برد هشتاد درصد ادما شاید کرونا داشته باشند ولی متوجه نباشند.

یکی از کارهای اساسی که باید در راستای پیشگیری بیماری در حوزه اداری  داد و شما با عنوان یک مطالبه اجتماعی به ان بپردازید، ادارات طوری برنامه ریزی کنند که مراجعان یک دفعه وارد نشوند، مطب ها اگر رعایت نمیکنند باید تعطیل شوند.


١٠:١٤يکشنبه ٢١ ارديبهشت ١٣٩٩431


خروج
Copyright © 2010-jmu.ac.ir . All rights reserved