پیوندهای مرتبط
اخبار > مجمع سلامت هفت شهرستان حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت برگزار شد.
 


٢٣٢٢مجمع سلامت هفت شهرستان حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت برگزار شد.با حضور مسئولان جنوب کرمان، مدیر بنیاد نیکوکاری رایحه و نماینده وزارت بهداشت:/

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، مجمع سلامت هفت شهرستان حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با حضور ائمه جمعه، فرمانداران، اعضای شورای اسلامی، فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی، اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، خیران فعال در شهرستانهای منطقه و سایر مسئولان جنوب کرمان و همچنین با حضور دکتر اخوان نماینده وزارت بهداشت و خانم تندگویان مدیر بنیاد نیکوکاری رایحه در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت برگزار شد.

دکتر اصغر مکارم سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در این مجمع ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در مجمع اظهار داشت: مشارکت درون بخش و برون بخش سلامت جزو اصول خدمتی ما است، وزارت بهداشت از حدود 30 سال پیش اجتماعی کردن سلامت را آغاز کرد و در این زمینه مراکز تحقیقاتی پایه گذاری و پزشکی اجتماعی بنیانگذاری شد.

وی تصریح کرد: وزارت بهداشت نمیتواند در حوزه سلامت به صورت جدا حرکت کند مگر اینکه نیروهای انتظامی و امنیتی، آموزش و پرورش ،حوزه راه و شهرسازی، ائمه جمعه، سیاستگذاران، خیرین و عامه مردم همراهی کنند اگر توفیقی در نظام داریم همراهی همه مردم بوده است هر چه این همراهی بیشتر شود توفیق ما هم بیشتر است.

مکارم با بیان اینکه اگر امنیت، راه و ... نداشته باشیم سلامت مردم هم در خطر است، افزود: مجمع سلامت که استانداران و فرمانداران مکلف شده اند در حوزه تحت پوشش خود همگام با دانشگاه های علوم پزشکی این مجامع را تشکیل دهند نشانه عمق نگاه سیاستمداران نظام سلامت و حوزه وزارت کشور است.

وی با بیان اینکه اصولا نظام ما یک نظام با مشارکت اجتماعی است یکی از زمینه های حضور مردم حوزه سلامت است، خاطرنشان کرد: سلامت یک مسئله چند بعدی است و فقط مربوط به حوزه وزارت بهداشت نیست یکی از نمونه های خوب لزوم این مشارکتها در جنوب کرمان راه اندازی 4 مرکز مشاوره ازدواج در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با همکاری چندین نهاد است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه کشور ما دارای اعتقادات خاص است که اگر با این اعتقادات حرکت کنیم موفق هستیم، عنوان داشت: برگزاری مجمع سلامت حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت یک مانور و ابراز وجود است که بدانیم ما کاری مشترک انجام میدهیم تا با مشاهده این همکاری و همدلیحس آرامش را به جامعه انتقال دهیم.

مکارم افزود: حوزه آموزش و پرورش به ویژه دوران ابتدایی که زیرساختهای شخصیتی فرد را می سازد،می توانند به ما در حوزه سلامت کمک زیادی کنند و آمادگی داریم با هم در این مسیر تلاش کنیم چرا که خدمت به مردم عبادت است و همکاری تأثیر خدمات را بیشتر می کند.

کانونهای سلامت محلات در جنوب کرمان راه اندازی می شود

دکتر حمید اخوان نماینده وزارت بهداشت در این مجمع با اشاره به اهداف تشکیل مجامع سلامت در کشور اظهار داشت: در بحث سلامت وزارت بهداشت و درمان سهم 20 تا 30 درصدی دارد و مابقی این سهم را مردم به عهده میگیرند مردمی که در هر برهه ای یار دولت بوده اند در این بین نیاز است که ادارات و نهادها هم بیان کنند برای مردم چه کار کرده اند بر این اساس تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و وزارت کشور منعقد شد و مسئولیت اجرای این تفاهم نامه به عهده استانداران و فرمانداران است.

وی با بیان اینکه فرمانداران مسئولیت دارند در مدت معینی از همه نهادها بخواهند کارهایی را که در زمینه ارتقای سلامت مردم انجام داده اند بیان کنند اگر درصد شاخص ها رشد داشته باشد، میتواند برای سایر نهادها الگو باشد، افزود: قبل از اینکه در منطقه ای بیمارستان بسازیم باید زیرساختهای عدم نیاز به بیمارستان را فراهم کنیم در بحث سلامت عمومی همه نهادها باید اقدامات خود را بیان کنند.

اخوان عنوان داشت: هدف اصلی ما از تشکیل مجامع راه اندازی کانونهای سلامت است تا کانونهای سلامت محلات به کمک خیران بیایند و مردم برای سلامت خود کار کنند در این مسیر درخواست داریم همه مسئولان جنوب کرمان به ویژه فرمانداران و شهرداران ما را کمک کنند تا در کانونهای سلامت محلات تحولی ایجاد کنیم و ره صد ساله را یک شب طی کنیم.

وی با اشاره بر لزوم مشارکت صدا و سیما در ترویج فرهنگ سلامت در جامعه خاطرنشان کرد: باید خودمان برای سلامت خودمان گام برداریم خانواده شهدا و جانبازارن، ائمه جمعه خیر هستند و به بحث سلامت کمک می کنند این موضوع به ما این انرژی را میدهد که پر شورتر در این حوزه کار کنیم.

نماینده وزارت بهداشت در امور مجامع سلامت با بیان اینکه مردم در کانونهای سلامت محلات برای سلامت خود و فرزندانشان گام بر میدارند، خاطرنشان کرد: ائمه جمعه با توجه به تأثیرگذاری که در جامعه دارند در زمینه راه اندازی کانونهای سلامت در جنوب کرمان به ما کمک کنید.

 

لزوم تدوین برنامه چندساله در حوزه سلامت جنوب کرمان

حجت الاسلام افشارمنش امام جمعه کهنوج در این مجمع با بیان اینکه طرح تحول سلامت از خدمات بزرگ دولت است، اظهار داشت: در طول 40 سال عمر با برکت نظام در همه حوزهها حضور مردم را مشاهده می کنیم و هر جا مردم ورود کردند مشکلات برطرف شده است.

وی بیان داشت: ما فقط به حوزه سلامت فردی نباید بپردازیم، شاخصه های سلامت اجتماعی امروز امری بسیار مهم است ، باید به این هم توجه شود که آسیبهای اجتماعی جامعه ما را تحدید می کند.

افشارمنش تصریح کرد: نیاز است برنامه چند ساله ای در حوزه سلامت جنوب کرمان داشته باشیم به ویژه فعال کردن بخش پژوهش، بخش تحقیقات در زمینه بیماریهایی که حوزه سلامت مردم را تحدید میکند و به همان میزان امکاناتی که داریم تقسیم شود.

وی با اشاره به راههای اجتماعی کردن سلامت گفت: ترویج موقوفات به عنوان امری مهم در حوزه سلامت، تشکیل گروههای فرهنگی در مراکز بهداشتی برای شناسایی افراد برای رفع مشکلات، استفاده از ظرفیت مجازی برای کمک در حوزه سلامت، شناسایی افراد بلا وارث و ترغیب آنها برای حضور در حوزه سلامت، شناسایی خیران جنوب کرمان که ساکن سایر مناطق کشور هستند و ترغیب آنها به مشارکت در حوزه سلامت منطقه از جمله راهکارهای پیش رو در حوزه اجتماعی کردن سلامت است.

امام جمعه کهنوج با اشاره به مسائل روز کشور عنوان داشت: اگر 40 سال گذشته انقلاب را بررسی کنیم در طول این سالها خداوند نصرت خود را شامل ما کرده است و دشمنان ما علی رغم تحمل هزینه های سنگین شکست خورده اند این وعده الهی است که اگر ما دین خدا را یاری کنیم، خداوند هم ما را یاری می کند.

افشارمنش افزود: امروز هم جنگ روانی و اقتصادی که برای ما به وجود آورده اند برای ما مزاحمتهایی خواهد داشت اما به یاری الهی در این جنگ نابرابر هم پیروز می شویم به داشته هایی که داریم باید افتخار کنیم چرا که آنچه دشمن بر علیه ما انجام میدهد شکست خواهد خورد.

دکتر حمزه نماینده شهرستانهای کهنوج، رودبار، قلعه گنج، منوجان و فاریاب در مجلس شورای اسلامی در این مجمع با اشاره به اهمیت پرداختن همه به موضوع سلامت اظهار داشت: خدماتی که همه دستگاهها ارائه میدهند، برای این است که مردم بهتر زندگی کنند و محور توسعه انسان سالم است.

وی افزود: رابطه انسان و توسعه یک رابطه دو طرفه است انسان سالم توسعه درست میکند و توسعه بهره مندی انسان از موهبتها را بیشتر می کند پس همه سازمانها باید درگیر موضوع سلامت باشند.

حمزه گفت: وظیفه ذاتی همه دستگاهها توجه به سلامت جامعه است چون محور سلامت انسان است، انسان اگر سالم باشد از این خدمات دستگاها و ادارات میتواند استاده کند بنابر این محور فعالیت همه ما سلامت است و اگر مجمعی تشکیل میشود ضرورت تشکیل آن سلامت است.

وی تصریح کرد: جوامع امروز دچار تحولات عظیمی شده اند و در این تحولات دو قسمت روی مقوله سلامت تأثیر گذاشته است که یکی پدیده های اجتماعی موثر بر سلامت و دیگری نظام ارائه خدمات سلامت است که هر دو در کشور ما طی دههای اخیر به شدت دچار تحول شده است.

حمزه خاطرنشان کرد: امروز در دنیا هیچ کشوری دولت به تنهایی هزینه درمان کشور خود را تأمین کند و نظامهای خیریه ای و مردم نهاد وجود دارد که در مواقع لزوم به کمک دولت می آیند و ما هم یک جامعه مذهبی هستیم که دین ما دستگیری از نیازمندان را بسیار توصیه کرده است.

وی با اشاره به آیات قرآن در زمینه انفاق عنوان داشت: هیچ چیز به اندازه خدمت به خلق ترازوی اعمال انسان را سنگین نمیکند پس هر چه در زمینه خیر و کمک به نیازمندان کار کنیم خدمتی به خودمان کرده ایم.

در این ایین خیران حوزه سلامت جنوب کرمان تجلیل شدند

 

٠٩:٥٦شنبه ١٦ تير ١٣٩٧1614


خروج
Copyright © 2010-jmu.ac.ir . All rights reserved