پیوندهای مرتبط
اخبار > بی توجهی به رعایت نکات بهداشتی بازی با جان مردم است/ کنترل کرونا رعایت مردم در کنار تلاشهای بهداشت و درمان است
 


٢٩٧٦بی توجهی به رعایت نکات بهداشتی بازی با جان مردم است/ کنترل کرونا رعایت مردم در کنار تلاشهای بهداشت و درمان است.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، دکتر اصغرمکارم در جلسه ویدئو کنفرانس شورای مدیران دانشگاه با اشاره به افزایش آمار کرونا در جنوب کرمان اظهار داشت: مرگ و میرها  و موارد بستری‌ها بازتاب عملکرد اجتماعی مردم در رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری طی هفته های گذشته است برای کاهش ابتلا و فوت ناشی از کرونا باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود و مردم در خارج از منزل نکات بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک را بیش از پیش مد نظر داشته باشند.

وی با بیان اینکه مردم تصور می‌کنند، وضعیت بیماری کرونا عادی شده است و به این جهت توصیه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، افزود: عادی شدن، شرایط شیوع کرونا بسیار خطرناک است و این تصور اشتباه جان مردم را به خطر می‌اندازد.

مکارم تصریح کرد: گروه بازرسی و نظارت بر اجرای پروتکل ‌های بهداشتی در مکان های  دولتی و اداری شامل اداره ها، بانک‌ها و دفاتر پیشخوان و اصناف تشکیل ‌شود و تیمهای ناظر دانشگاهی به شهرستانهای منطقه اعزام میشود تا با تشکیل جلسات ستاد کرونای شهرستانها وضعیت مناطق مختلف بررسی و اقدامات لازم در کنترل بیماری با جدیت و نظارت بیشتری در دستور کار نهادهای مختلف قرار گیرد.

وی  با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت مردمی و معتمدان هر منطقه در کاهش آمار ابتلا به کرونا در جنوب کرمان خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت جنوب کشور در بیماری کرونا مناسب نیست، بخش عمده ای از این حرکت مربوط به بهداشت و درمان است و با توجه به طولانی شدن این پروسه پرسنل مقداری احساس خستگی دارند، چرا که تعدادی درگیر بیماری شدند و شیوه کار با این بیماری و شرایطی که هست کار سختی در حوزههای بهداشت و درمان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه علی رغم اطلاع رسانی های صورت گرفته اما به جز بخشی از جامعه اکثر مردم توجه لازم را ندارند، افزود: هر لحظه بیم داریم، بیماری در منطقه تبدیل به مشکل غیرقابل کنترل شود هر چند که تمام انرژی ما این بوده بیماری در دوره ای اتفاق بیافتد تا با امکاناتمان بتوانیم، پاسخ این بیماری را بدهیم و کنترل شود.

مکارم عنوان داشت: زیرساختهای جنوب به ویژه در حوزه درمان جز بیمارستانهای جیرفت و کهنوج برای یک بحران ساخته نشده است در حال حاضر در منطقه مواردی داریم که بدحال هستند و بیماری هم طوری نیست که بتوانیم افراد مبتلا را جابجا کنیم البته این مشکلات قابل پیش بینی بود که اصرار داشتیم مردم رعایت کنند تا راحتر وضعیت را کنترل کنیم.

وی با اشاره به دلایل افزایش بیماری تصریح کرد: در حال حاضر تقریبا تختهای بیمارستانها پر است و آی سی سوم در بیمارستان امام راه اندازی میشود، چندین بیمار بدحال داریم این یعنی وضعیت مناسبی نداریم که دلیل عمده آن بی توجهی مردم است بخشی هم همکاران ما نسبت به قضیه آن حساسیت لازم را ندارند مثلا مطبها شلوغ است هر مطبی که نکات لازم را رعایت نمیکند باید تعطیل شود جان مردم است، تعارف نداریم.

مکارم خاطرنشان کرد: باید مراقبتها را بیشتر کنیم زحمت این برنامه روی دوش ماست و متهم هم ما هستیم که مدیریت نکردیم و یا کنترل نکردیم حتی اگر مردم رعایت نکنند اما در نهایت از ما یخواهند که پاسخگو باشیم، مدیران جدی تر برخورد کنید اگر همینطور پیش برویم دیگر کاری از ما ساخته نیست، مواردی که به آی سی یو میروند فقط تسکینی است و داروئی ندارد مرگ و میر بالا میرود این نگران کننده است، راه کنترل تلاش ما و رعایت مردم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه همکاران بهداشتی با افرادی که رعایت نمیکنند طبق قانون برخورد کنید مطبها و مغازه های متخلف تعطیل شوند، فرهنگسازی شود فاصله اجتماعی رعایت شود، اظهار داشت: شهرستانهای تیم بازرسی ویژه با حضور نماینده فرماندار و نیروی انتظامی تشکیل دهند و تجمعات را اطلاع دهند تا برخورد شود، نمیتوانیم منتظر بمانیم که مردم درگیر بیماری شوند آن موقع دیگر کاری از دست ما ساخته نیست ما همه هشدارهای و نکات لازم را گفته ایم.

مکارم گفت: در بحث وسایل حفاظتی مدیریت و نظارت شود اگر کمبودی باشد در کمیته مربوطه پیگیری شود و گزارش دهند تا بر اساس ضرورت خریداری شود، بر اساس اعلامها هیچ کمبودی از نظر ماسک در منطقه نداریم، داروخانه هائی که به موقع تأمین نمیکنند اخطار داده شود تا مردم احساس کمبود ماسک نکنند.


 

٠٨:١٨چهارشنبه ٤ تير ١٣٩٩187


خروج
Copyright © 2010-jmu.ac.ir . All rights reserved